გაკვეთილის თემა
|
ალექსანდრე პუშკინის ცხოვრება და შემოქმედება. ზმნის ფორმები.
|
სწავლების საფეხური(კლასი)
|
9 კლასი
|
საგნობრივი ჯგუფი საგანი
|
რუსული ენა
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
26 მოსწ.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა აქტივობა
|
ტექსტზე დაკვირვებისა და პრობლემის ამოცნობის უნარ-ჩვევების განვითარება
გაკვეთილზე გამოყენებული ინფორმაცია მოსწავლეებს საშუალებას მისცემს გაეცნონ ა.პ. პეშკინის ცხოვრებას,მისი როლი მსოფლიო პოეზიის ისტორიაში. ინფორმაციის მოძიება წიგნებიდან, კომპიუტერიდან. მოძიებული ინფორმაციის ანალიზი. გამოფენის მოწყობა. |
წინასწარი ცოდნა
|
კონსტრუქტივიზმის მეთოდი. მოსწავლეებმა იციან ზმნის ფორმები. შეუძლიათ გრამატიკული წესების მართებულად გამოყენება და მართლწერის ნორმების დაცვა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებთ : გაკვეთილის გეგმაზე თანდართული რუბრიკაში მოცემული შეფასების კრიტერიუმებით და მკაფიოდ გაწერილი ინდიკატორებით.
|
გაკვ. მიზნები და შედეგები
|
მიზანები:
1) მოსმენილი ილუსტრირებული მინი დიალოგების გაგება.
2) ლიტერატურის ჟანზრზე დაკვირვება.
3) მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება.
4)ინფორმაციის ამოცნობა კულტურის სფეროდან.
5)სტრატეგიის გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
უცხ.დ.II.2. მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი ილუსტრირებული მინი დიალოგების/ მონო- ლოგების გაგება.
უცხ.დ.III.12. მოსწავლეს შეუძლია ინფორმაციის ამოცნობა კულტურის სფეროდან, უცხო და მშობლიური სოციოკულტურული გარემოს
ერთმანეთთან შედარება.
ს.II.35. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რეს- ურსები
|
სლაიდ შოუ დანართ 2 . ფოვერ ფოიტში წარმო- დგენილი სასწავლო მასალა, რომელიც შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. ისტ-ის ინტეგრირება სასწავლო პროცესში. სახელმძღვანელო.
|
მსვლელობა
|
A ფაზა:
აქტივობა 1) კითხვა პასუხი. ვსვამ კითხვებს გაკვეთილის სათაურთან დაკავშირებით და ვთხოვ მოსწავლეებს, გამოთქვან ვარაუდი , რაზე მიუთითებს იგი.
აქტივობა 2) გონებრივი იერიში. (10წუთი)
B ფაზა:
აქტივობა 3) წყვილებში მუშაობა. მივცემდი წასაკითხად მოცემულ მოთხრობას და ვთხოვდი საკუთარ სიტყვებით გადმოეცათ მასში გატარებული აზრი.(15 წუთი)
C ფაზა:
აქტივობა 4) მინი ლექცია- პრეზენტაცია (15წუთი) საშინაო დავალება.(5 წუთი)
|
დიფერენცირებული სწავლება
|
სსსმ. მოსწავლე. ინდივიდუალური პროგრამა (სტანდარტზე მორგებული). მივდივარ ადაპტირებულ გაკვეთილამდე. ვაძლევ დამატებით მათზე მორგებულ პროგრამას. (ტექსტის მოსმენა და კითხვებზე პასუხი).
|
Thursday, June 30, 2016
გაკვეთილის გეგმა
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმების სკალა
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
საუკეთესო
|
საშინაო დავალება
|
მოუწესრიგებელია, არ შესაბამება აღნიშნულ დავალების თემას.
|
მოცემული მასალა ნაკლებლად შეესაბამება თემას.
|
ნაწილობრივ შეესაბამება დავალება არსებულ შინაარს, მაგრამ საფუძვლიანად
არის განხილული მასალა.
|
ყოველ კომპონენტს ზუსტად შეესაბამება საშინაო დავალების თემა.
|
ჩართულობა
|
მოსწავლე არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.
|
მოსწავლე მეტ-ნაკლებად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში და ცდილობს
თავის წარმოჩენას.
|
თითქმის ყოველთვის ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში. მონაწილეობს აქტუალური
საკითხების განხილვაში.
|
აქტიურად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში. მსჯელობს ნათლად და მკაფიოდ.
იცავს მართლმეტყველების წესებს.
|
დისკუსია
|
ვერ ახერხებს საკუთარი აზრის გამოხატვას, შესაბამისად, ვერ მოყავს შესაფერისი
არგუმენტებიც.
|
მსჯელობს ზედაპირულად, აკლია სიღრმისეული წვდომა.
|
თითქმის ყოველთვის ახერხებს არგუმენტირებულ მსჯელობას.
|
მსჯელობს და ნათლად. არგუმენტებით ამყარებს საკუთარ მოსაზრებებს
|
Wednesday, June 29, 2016
Wednesday, June 22, 2016
1. გაკვეთილის
თემა
|
|
2. სწავლების
საფეხური(კლასი0
|
დაწყწბითი საფეხური მე- 6 კლასი
|
3. საგნობრივი
ჯგუფი საგანი
|
|
4. მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
|
5. . გაკვეთილის
მნიშვნელობა აქტივობა
|
|
6. წინასწარი
ცოდნა
|
|
7. შეფასების საგანი და პროცედურები
|
|
8.
გაკვეთილის
მიზნები და შედეგები
|
|
9.
სასწავლო
მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
|
10.
მსვლელობა
|
|
11.
დიფერენცირებული
სწავლება
|
|
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი სტრატეგიული ამოცანა, სწავლა-სწავლების შედეგების გასაუმჯობესებლად, ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ეფექტიანი დანერგვის უზრუნველყოფაა. ამისათვის აუცილებელი პირობაა მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციის შესაბამისი ისტ უნარებით აღჭურვა, რათა მათ თავის მხრივ უზრუნველყონ სკოლაში ციფრული კულტურის დამკვიდრება და მოსწავლეებში 21-ე საუკუნის შესაბამისი კომპეტენციების განვითარება.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი 2009 წლიდან ახორციელებს მასწავლებელთა ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგებს. ამ ტრენინგების მიზანი მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლება და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ინტეგრირებით სასწავლო გარემოს გაუმჯობესებაა. მიზნის მისაღწევად 2009-2015 წლებში განხორციელდა სხვადასხვა ისტ ტრენინგკურსი საჯარო სკოლის მასწავლებლებისთვის, ბიბლიოთეკარებისა და დირექტორებისთვის. 2015 წლის ბოლოსთვის საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში მასწავლებელთა გარკვეული რაოდენობაა მომზადებული, რომლებიც ისტ-ის სასწავლო პროცესში ინტეგრირების უნარ-ჩვევებს ფლობს.
მიზნები და ამოცანები
წყარო
Subscribe to:
Posts (Atom)