Thursday, June 30, 2016

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა
ალექსანდრე პუშკინის ცხოვრება და შემოქმედება. ზმნის ფორმები.
სწავლების საფეხური(კლასი)
9 კლასი
საგნობრივი ჯგუფი საგანი
რუსული ენა
მოსწავლეთა რაოდენობა
26 მოსწ.
გაკვეთილის მნიშვნელობა აქტივობა
ტექსტზე  დაკვირვებისა  და  პრობლემის  ამოცნობის  უნარ-ჩვევების  განვითარება
გაკვეთილზე გამოყენებული ინფორმაცია მოსწავლეებს საშუალებას მისცემს გაეცნონ .. პეშკინის ცხოვრებას,მისი როლი მსოფლიო პოეზიის ისტორიაში. ინფორმაციის მოძიება წიგნებიდან, კომპიუტერიდან. მოძიებული ინფორმაციის ანალიზი. გამოფენის მოწყობა
წინასწარი ცოდნა
კონსტრუქტივიზმის მეთოდი. მოსწავლეებმა იციან ზმნის ფორმები. შეუძლიათ გრამატიკული წესების მართებულად გამოყენება და მართლწერის ნორმების დაცვა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეებს ვაფასებთ :  გაკვეთილის გეგმაზე თანდართული   რუბრიკაში მოცემული შეფასების კრიტერიუმებით და მკაფიოდ გაწერილი  ინდიკატორებით.
გაკვ. მიზნები და შედეგები
მიზანები
1) მოსმენილი ილუსტრირებული მინი დიალოგების გაგება
2) ლიტერატურის ჟანზრზე დაკვირვება
3) მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება.
4)ინფორმაციის ამოცნობა  კულტურის სფეროდან
5)სტრატეგიის გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
უცხ..II.2. მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი ილუსტრირებული მინი დიალოგების/ მონო- ლოგების გაგება.
უცხ..III.12. მოსწავლეს შეუძლია ინფორმაციის ამოცნობა კულტურის სფეროდან, უცხო და მშობლიური სოციოკულტურული გარემოს
ერთმანეთთან შედარება.
.II.35. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური  რეს-                         ურსები
სლაიდ შოუ დანართ 2 . ფოვერ    ფოიტში წარმო- დგენილი სასწავლო მასალა, რომელიც   შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. ისტ-ის ინტეგრირება სასწავლო პროცესში.  სახელმძღვანელო.
მსვლელობა
A ფაზა:
აქტივობა 1) კითხვა პასუხი. ვსვამ კითხვებს გაკვეთილის სათაურთან დაკავშირებით და ვთხოვ მოსწავლეებს, გამოთქვან ვარაუდი , რაზე მიუთითებს იგი.
აქტივობა 2) გონებრივი იერიში. (10წუთი)
B ფაზა:
აქტივობა 3) წყვილებში მუშაობა. მივცემდი წასაკითხად მოცემულ მოთხრობას და ვთხოვდი საკუთარ სიტყვებით გადმოეცათ მასში გატარებული აზრი.(15 წუთი)
C ფაზა:
აქტივობა 4) მინი ლექცია- პრეზენტაცია (15წუთი) საშინაო დავალება.(5 წუთი)
დიფერენცირებული სწავლება
სსსმ. მოსწავლე. ინდივიდუალური პროგრამა (სტანდარტზე მორგებული).  მივდივარ ადაპტირებულ გაკვეთილამდე. ვაძლევ დამატებით მათზე მორგებულ პროგრამას. (ტექსტის მოსმენა და კითხვებზე პასუხი). 

შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმების სკალა
დაბალი
საშუალო
კარგი
საუკეთესო
საშინაო დავალება
მოუწესრიგებელია, არ შესაბამება აღნიშნულ დავალების თემას.
მოცემული მასალა ნაკლებლად შეესაბამება თემას.
ნაწილობრივ შეესაბამება დავალება არსებულ შინაარს, მაგრამ საფუძვლიანად არის განხილული მასალა.
ყოველ კომპონენტს ზუსტად შეესაბამება საშინაო დავალების თემა.
ჩართულობა
მოსწავლე არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.
მოსწავლე მეტ-ნაკლებად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში და ცდილობს თავის წარმოჩენას.
თითქმის ყოველთვის ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში. მონაწილეობს აქტუალური საკითხების განხილვაში.
აქტიურად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში. მსჯელობს ნათლად და მკაფიოდ. იცავს მართლმეტყველების წესებს.
დისკუსია
ვერ ახერხებს საკუთარი აზრის გამოხატვას, შესაბამისად, ვერ მოყავს შესაფერისი არგუმენტებიც.
მსჯელობს ზედაპირულად, აკლია სიღრმისეული წვდომა.
თითქმის ყოველთვის ახერხებს არგუმენტირებულ მსჯელობას.
მსჯელობს და ნათლად. არგუმენტებით ამყარებს საკუთარ მოსაზრებებს

Wednesday, June 22, 2016

       1.     გაკვეთილის თემა

     2.         სწავლების საფეხური(კლასი0
დაწყწბითი საფეხური მე- 6 კლასი
      3.        საგნობრივი ჯგუფი საგანი

     4.      მოსწავლეთა რაოდენობა

      5.    . გაკვეთილის მნიშვნელობა აქტივობა

     6.       წინასწარი ცოდნა

 7.  შეფასების საგანი და პროცედურები

8.       გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

9.       სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

10.   მსვლელობა

11.   დიფერენცირებული სწავლება







განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი სტრატეგიული ამოცანა, სწავლა-სწავლების შედეგების გასაუმჯობესებლად, ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ეფექტიანი დანერგვის უზრუნველყოფაა. ამისათვის აუცილებელი პირობაა მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციის შესაბამისი ისტ უნარებით აღჭურვა, რათა მათ თავის მხრივ უზრუნველყონ სკოლაში ციფრული კულტურის დამკვიდრება და მოსწავლეებში 21-ე საუკუნის შესაბამისი კომპეტენციების განვითარება.

მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი 2009 წლიდან ახორციელებს მასწავლებელთა ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგებს. ამ ტრენინგების მიზანი მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლება და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ინტეგრირებით სასწავლო გარემოს გაუმჯობესებაა. მიზნის მისაღწევად 2009-2015 წლებში განხორციელდა სხვადასხვა ისტ ტრენინგკურსი საჯარო სკოლის მასწავლებლებისთვის, ბიბლიოთეკარებისა და დირექტორებისთვის. 2015 წლის ბოლოსთვის საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში მასწავლებელთა გარკვეული რაოდენობაა მომზადებული, რომლებიც ისტ-ის სასწავლო პროცესში ინტეგრირების უნარ-ჩვევებს ფლობს.

მიზნები და ამოცანები

წყარო

Sunday, June 19, 2016

მე მომწონს ეს პოსტი. ეს უკვე მესამე ტრენინგია. ძალიან მომწონს და მინდა ბოლომდე გააზრებოლად და შედეგინად მივიდე.